Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2023?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2023? Spočítejte si to v aktuální kalkulačce! Maximální podpora pro nezaměstnané na Úřadu práce, se od 1. 1. 2023 zvyšuje na 22 798 Kč. Na více peněz je nárok i při rekvalifikaci, nebo po skončení rodičovské či po skočení neschopenky.
Placení zdravotního pojištění je povinné ze zákona. Buď ho za vás platí zaměstnavatel, nebo stát. Nebo si ho musíte platit sami - podnikatelé (OSVČ v roce 2023 minimálně 2722 Kč) a OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů v roce 2023 minimálně 2336 Kč).
Na podporu v nezaměstnanosti mohou mít nárok i živnostníci (OSVČ). Platí pro ně obdobné podmínky jako pro zaměstnance. Podpora se u OSVČ vypočítává na základě vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Při minimální platbě sociálního pojištění je i výsledná podpora je velmi nízká.
V roce 2023 můžete mít nárok, na vyšší podporu od Úřadu práce. Od 1. 1. 2023 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti na 22 798 Kč (zvýšení o 1310 Kč). V této nové kalkulačce pro výpočet podpory pro nezaměstnané v roce 2023, si můžete sami spočítat, kolik byste dostali při ztrátě zaměstnání.
Půjčky do výplaty srovnání
Minimální mzda se v České republice naposledy zvýšila od 1. 1. 2023 na částku 17 300 Kč. Jedná se o zvýšení o 1110 Kč oproti roku 2022. Zaměstnanec s minimální mzdou, může mít čistou výplatu i o cca 1200 Kč vyšší, než je minimální hrubá mzda (pokud má nárok na daňový bonus za dvě děti).
Během pracovní neschopnosti můžete mít nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní na neschopence dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Výše nemocenských dávek se postupně zvyšuje.
Dostali jste v zaměstnání výpověď? Pak by vás mohlo zajímat, na co máte nárok. Kdy máte nárok na odstupné a kolik dostanete. Kdy vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Jak je to s ukončením práce na DPP nebo DPČ. Nebo kdy máte při výpovědi nárok na proplacení nevyčerpané dovolené.
Na Úřad práce byste měli zajít do 3 dnů, od skončení zaměstnání. Můžete se obrátit na jakoukoliv pobočku ÚP, tedy ne jenom v místě trvalého bydliště, ale kdekoliv. Žádost o zaměstnání a podporu se dá vyřídit i elektronicky nebo poštou. Stačí poslat příslušné formuláře a další dokumenty/doklady.