Před porodem i po porodu, mají těhotné ženy nárok na různé sociální dávky. Také je nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Maximální mateřská (PPM) je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč měsíčně. Nárok je 28 nebo 37 týdnů.
Peněžitou pomoc v mateřství, dostávají těhotné ženy před porodem a po porodu. Celkem může být nárok na 28 týdnů (jedno narozené dítě) nebo na 37 týdnů (dvojčata nebo více narozených dětí). Na mateřskou (PPM), může mít muž. Nárok mají jak zaměstnané ženy, tak případně i podnikatelky (OSVČ).
Na peněžitou pomoc v mateřství, mají zpravidla nárok zaměstnanci (ženy i muži). V určitých případech, je nárok na mateřskou i při práci na dohodu (DPP nebo DPČ).
Nárok mohou ale mít i podnikatelky (OSVČ). U nich je ale podmínkou, že si budou platit dobrovolné nemocenské pojištění. To si ale nemalá část OSVČ neplatí, a při plánování těhotenství, je na to potřeba myslet.
Na mateřskou, může být nárok i po skončení zaměstnání. Ochranná doba, je až 180 dní, od ukončení zaměstnání.
Podmínkou pro nárok na PPM, je „minimální odpracovaná doba“ (doba účasti na nemocenském pojištění), v délce alespoň 270 kalendářních dní za poslední dva roky.
Na PPM, tak obvykle nemají nárok těhotné studentky, nebo dlouhodoběji nezaměstnané ženy. Ty mají ihned po porodu, nárok na rodičovský příspěvek.
Peněžitá pomoc v mateřství je 70% z redukovaného vyměřovacího základu (viz dále). Ve zjednodušené podobě, se dá PPM vypočítat i na základě hrubé mzdy. U OSVČ, je postup výpočtu mírně odlišný (vyměřovací základ se určí jinak) – viz kalkulačka pro výpočet mateřské u OSVČ.
Zaměstnané ženy, mají nárok na mateřskou dovolenou. O tu není v práci nutné žádat, pouze se nahlásí její začátek.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, spadá do období od začátku osmého týdne před porodem, do začátku šestého týdne před porodem.
Ošetřující lékař (gynekolog), určí plánovaný termín porodu, a v příslušné době ženě vystaví žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tuto žádost žena předá zaměstnavateli společně s oznámením začátku mateřské dovolené
Délka mateřské dovolené (a PPM):
Mateřská dovolená (a výplata PPM), končí po uplynutí výše uvedené doby. Následně může žena v zaměstnání čerpat dovolenou (za dobu na mateřské vzniká nárok na běžnou dovolenou v zaměstnání) a dále může mít rodičovskou dovolenou (a vyřídit si žádost o rodičovský příspěvek).
Peněžitá pomoc v mateřství, je pro každou ženu (či muže), vypočítána individuálně na základě jejich příjmu (vyměřovacího základu).
Pokud byste měli nadprůměrnou mzdu, tak při výpočtu hrají roli redukční hranice – nad určitou částku se zohlední pouze část z příjmu (redukce). Nad určitou sumu (cca 118 tisíc korun v roce 2022), se už mateřská dále nezvyšuje.
Maximální možná mateřská (PPM) je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč za měsíc (resp. za 30 kalendářních dní). U jednoho dítěte, je tak teoreticky možné od státu dostat až 311 640 Kč. U dvojčat je teoretické maximum až 411 810 Kč.
Žádná minimální nebo nějaká „garantovaná“ mateřská neexistuje. Výpočet PPM se provádí individuálně, na základě skutečných příjmů (vyměřovacího základu). Pokud někdo pracuje jen za minimální mzdu, bude mít i mateřskou minimální.
Pokud někdo podniká jako OSVČ a platí si jen minimální nemocenské pojištění (147 Kč měsíčně v roce 2022), pak je i mateřská jen velmi nízká. Při minimální platbě vychází PPM jen na 4860 Kč měsíčně (za 30 kalendářních dní).
Už v době před porodem, během těhotenství, mají ženy nárok na podporu od státu, nebo i na různé úlevy v zaměstnání:
Po narození dítěte, může být nárok i na další sociální dávky a podporu od státu:
Pokud je nízký celkový příjem v rodině (u osob ve společné domácnosti), tak může být nárok i na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, či mimořádná okamžitá pomoc). Může být nárok i na přídavky na bydlení.