Od července 2022, by se měla zvýšit nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Letos už potřetí. Od 1. 7. 2022, by mělo být základní nezabavitelné minimum ve výši 9 416,25 Kč. Za manžela, manželku nebo dítě, pak dalších 3 138,75 Kč. Od 1. července se zvyšuje životné a existenční minimum.
Od začátku prázdnin (od 1. 7. 2022), se dlužníkům v exekuci nebo insolvenci, znovu zvýší nezabavitelné minimum. Je to letos už potřetí, co se bude zvyšovat nezabavitelná částka (poprvé to bylo od ledna 2022, podruhé od dubna 2022).
Od začátku července 2022, by se totiž mělo zvýšit životní a existenční minimum. Od toho, kolik je životní minim jednotlivce, se odvíjí výpočet nezabavitelné částky (jinak má zvýšení životního minima, velký dopad i na různé sociální dávky – nárok bude mít více lidí, dostanou více peněz).
Zvýšení nezabavitelné částky, od začátku července 2022, sice není nijak dramatické, při exekuci nebo insolvenci, se určitě hodí každá koruna.
Nezabavitelné minimum (to, co vám musí zůstat při exekuci nebo insolvenci), se určuje ze součtu životního minima (od 1. 7. 2022 by se mělo zvýšit na 4620 Kč) a z toho, kolik jsou normativní náklady na bydlení (od 1. 1. 2022, je to 7935 Kč).
Při exekuci nebo i insolvenci, je nárok na tři čtvrtiny ze součtu těchto dvou částek. Pokud má dlužník i manželku, manžela, nebo nějaké dítě (ke kterému má stále vyživovací povinnost), tak se základní nezabavitelné minimum zvyšuje o jednu třetinu, za každou takovou osobu.
Kromě nezabavitelné částky, je při exekuci nárok ještě na jednu třetinu (přednostní pohledávka) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávka), z toho co zbývá po odečtení nezabavitelné částky. U insolvence je nárok pouze na jednu třetinu.
Základní nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci 2022:
Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě 2022:
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci, od začátku prázdnin 2022. Pro výpočet je nutné zadat čistou mzdu (plat, důchod, podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, nebo jiný příjem).
Zvýšení nezabavitelné částky, se fakticky projeví spíše až v srpnu (kdy je vyplácena mzda za červenec). V červenci, kdy chodí výplata za červen, se změna ještě neprojeví (na červnovou výplatu, se vztahuje nezabavitelná částka platná od 1. 4. 2022 do 30. 6. 2022).
Díky zvýšení životního minima, se nezvyšuje jenom nezabavitelná částka, při exekučních nebo insolvenčních srážkách ze mzdy (nebo z jiného příjmu).
Od 1. Července 2022, by se měla automaticky zvýšit i nezabavitelná částka, na kterou je nárok při exekuci na účet v bance.
Pokud vám exekutor nechá zablokovat účet v bance, pak máte nárok na jednorázový výběr částky, ve výši trojnásobku životního minima jednotlivce. Díky zvýšení, je to od července více.
Nezabavitelné minimum při exekuci na účet 2022:
Na tuto nezabavitelnou částku (při exekuci na účet v bance), je ale nárok pouze jednou, po celou dobu, co bude účet blokovaný exekutorem.
Pokud byste chtěli nějak vyřešit, abyste nebyli úplně bez prostředků, můžete se při exekuci na účet, obrátit na svoji banku, a požádat o založení chráněného účtu. To je poměrně nová věc (platí cca rok, od poloviny 2021).
Chráněný účet, nepodléhá exekuci, a může vám na něj chodit například nezabavitelná část výplaty, nebo různé sociální dávky či další příjmy (které nepodléhají exekuci).
I při exekuci na majetek (například na vybavení bytu, kde bydlíte), je nárok na určitou nezabavitelnou částku.
Pokud by exekutor, našel u vás doma nějaké peníze v hotovosti, pak vám musí ponechat nejméně dvojnásobek životního minima jednotlivce (zbytek může zabavit na úhradu dluhů).
Doposud byl při exekuci na majetek, nárok na 8 500 Kč (od 1. 4. 2022), nově to bude 9 240 Kč (od 1. 7. 2022). Kromě toho, nesmí být v exekuci zabaveny ani některé další věci – základní vybavení domácnosti a další věci, které nepodléhají exekuci.
Od začátku září 2022 (od 1. 9. 2022), by se mělo opakovat Milostivé léto. To zde bylo již jednou, na přelomu roku 2021/2022. Nyní se bude ještě jednou opakovat, přičemž podmínky se mírně liší.
Během milostivého léta, mohou lidé s exekucí, zaplatit pouze původní dluh a poměrně nízký poplatek, a exekuce bude ukončena.
Milostivé léto, se týká především dluhů vůči státu (nedoplatky za pokuty v MHD či parkování, dluhy vůči státním organizacím a firmám, atd.).
Kromě dluhů vůči státu, je možné během Milostivého léta, ukončit i dluhy nebo exekuce u některých soukromých firem, které to nabízí dobrovolně.