Od začátku roku 2024, se zvyšují všechny typy důchodů (invalidní, starobní, vdovské, vdovecké či sirotčí). Všechny důchody se od 1. 1. 2024 zvyšují o 360 Kč (základní složka bude 4 400 Kč). Průměrná výše důchodu, by se měla zvýšit o 360 Kč. Zvýšení (valorizace), by se mělo projevit hned od začátku ledna 2024.
Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují všechny typy důchodů. Budou se tedy zvyšovat i ty invalidní. Při každoroční zákonné valorizaci, dochází ke zvýšení základní složky o 360 Kč (na 4400 Kč). Procentní složky se v roce 2024 zvyšovat nebude.
Průměrný starobní důchod, by se tak od ledna 2024 měl zvýšit minimálně o 360 Kč měsíčně. Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit na cca 20 700 Kč. Invalidní důchody, ale takto vysoké nejsou.
Průměrný invalidní důchod je 17 027 Kč (III. stupeň), 11 433 Kč (II. stupeň) a 9 725 Kč (I. stupeň). I u invalidních důchodů se zvyšuje základní složka (nově 4400 Kč), procentní složka invalidního důchodu se nemění.
Na začátku září prezident podepsal změnu zákona o důchodech. Od 1. října 2023, začnou platit nové podmínky pro valorizace důchodů.
Při zvýšení důchodů od ledna 2024, se ale nové podmínky zatím neprojeví. Od 1. 1. 2024 se budou důchody zvyšovat o 360 Kč (stejné zvýšení pro všechny důchodce).
Od října 2023, ale platí nové a přísnější podmínky pro předčasné důchody. O předčasný důchod podle starých podmínek, je možné jen do konce září 2023.
V této kalkulačce, si můžete vypočítat, o kolik se vám od ledna 2024, zvýší invalidní důchod. Od 1. 1. 2024 se zvyšují všechny typy důchodů (invalidní, starobní, vdovský, vdovecký nebo sirotčí).
Pro výpočet v této kalkulačce invalidního důchodu, zadejte výši důchodu, na který jste měli nárok v prosinci 2023. Následně se vám zobrazí, kolik bude váš invalidní důchod od ledna 2024 (a o kolik se tedy zvýší měsíční částka).
Kalkulačku je možné použít i pro výpočet zvýšení, všech ostatních typů důchodů (zvýšení se projeví u všech stejně).
Pravidelné zvyšování důchodů (valorizace), je dáno zákonem, a mělo by odrážet to, jak se projevuje vliv inflace a jak rostou průměrné mzdy.
Každý důchod (invalidní, starobní, vdovský, vdovecký a sirotčí), se skládá ze dvou částí:
1) Základní výměra důchodu
2) Procentní výměra důchodu
Celkově se tedy v roce 2024, zvyšují důchody v průměru o 360 Kč (i v roce 2024 může být nárok i na příplatek k důchodu za dítě/děti).
Invalidní důchod, se od ostatních důchodů (starobní, vdovský, vdovecký či sirotčí), trochu odlišuje.
Výše invalidního důchodu, totiž nezávisí pouze na tom, jaké jste měli příjmy (nebo jaké byste bývali měli příjmy). Záleží i na stupni invalidity:
Mezi hlavní podmínky, je tzv. „zjištění invalidity“ – tedy posouzení zdravotního stavu, a z něj vyplývající snížení pracovní schopnosti (rozlišují se 3 stupně – viz výše).
Další nutnou podmínkou je minimální doba důchodového pojištění (tj. například doba v zaměstnání, podnikání, apod.). Minimální doba pojištění, se nevyžaduje u pracovního úrazu nebo nemoci z povolání:
Nárok na invalidní důchod, ale může být i bez splnění potřebné doby pojištění. Jedná se například o následky pracovního úrazu (nebo nemoci z povolání), nebo o případ tzv. „invalidity z mládí“.
Pokud při podání žádosti o invalidní důchod prokážete, že jste podmínky pro nárok na invalidní důchod splňovali již před 18 rokem, pak je na invalidní důchod nárok, i když není splněna podmínka minimální doby pojištění.
V ostatních případech (i přes objektivně zjištěný stupeň invalidity), ale bez potřebné doby pojištění, není na invalidní důchod nárok.
Pojistné je pak případně možné doplatit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění, nebo potřebnou dobu „odpracovat“.
Invalidní důchody vyřizuje ČSSZ – Česká správa sociálního zabezpečení (stejně jako ostatní typy důchodů). Můžete se tedy obrátit na OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) v místě vašeho bydliště. Je k tomu potřeba doložit řadu dokladů a potvrzení. Podrobnější informace najdete například zde.
Zákonem daná maximální lhůta, pro vyřízení žádosti o invalidní důchod, je 90 dní. O schválení nebo zamítnutí nároku na invalidní důchod, je pak žadatel informován písemně. Proti zamítnutí je případně možné podat odvolání.