Kalkulačka: Výpočet průměrný čistý měsíční výdělek (v zaměstnání nebo u dohody)
Průměrný čistý měsíční výdělek, je velmi důležitý údaj. Vypočítá se z něj totiž podpora v nezaměstnanosti. Průměrný výdělek, je trochu něco jiného, než průměrná mzda (nebo průměrná čistá výplata, která vám chodí na účet).
Jak se počítá průměrný čistý měsíční výdělek pro Úřad práce?
Výpočet průměrného výdělku (hrubého i čistého), se řídí pravidly, která stanovuje zákoník práce.
Výpočet se provádí z hrubé mzdy nebo platu (popř. z odměny za dovednou práci u dohody DPP nebo DPČ), v předchozím kalendářním čtvrtletí.
Pro výpočet průměrného výdělku, hraje roli počet skutečně odpracovaných hodin nebo i práce přesčas. Roli může hrát i roční odměna (z ní se do výpočtu průměrného výdělku zahrne jen poměrná část).
Průměrný výdělek, se nejprve vždy počítá jako průměrný hrubý hodinový výdělek. Z něj se následně spočítá týdenní výdělek (násobí se počtem hodin stanovené týdenní pracovní doby). A z toho se pak vypočítá průměrný hrubý měsíční výdělek (týdenní výdělek se násobí koeficientem 4,348).
Pro Úřad práce (a výpočet podpory v nezaměstnanosti) je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek. Ten se z hrubého výdělku vypočítá běžným postupem – odečte se sociální pojištění (6,5%), zdravotní pojištění (4,5%), nemocenské pojištění (0,6% – až v roce 2024) a daň (15% nebo 23%).
Kalkulačka: Výpočet průměrného hrubého a čistého měsíčního výdělku
Pro výpočet průměrného výdělku, je nutné zadat hrubou mzdu (hrubou odměnu za odvedenou práci) za rozhodné období (z jakých měsíců se počítá průměrný výdělek – viz níže).
Některé části mzdy, ale nemají pro výpočet průměrného výdělku význam (například náhrada mzdy za nemoc – viz dále). Význam má naopak práce přes čas.
Další kalkulačky:
- Platová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy od ledna 2024
- Kalkulačka odstupné 2024: Výpověď z práce – kdy je nárok na odstupné?
- Kalkulačka: Výpočet dovolené u dohody DPP a DPČ od roku 2024
Z jakého období (z jakých měsíců) se vypočítá průměrný výdělek pro Úřad práce?
Aby vám mohli na Úřadu práce vypočítat podporu v nezaměstnanosti, tak budou potřebovat znát průměrný čistý měsíční výdělek, který jste měli v posledním zaměstnání.
Potvrzení o průměrném výdělku pro Úřad práce, vám vystaví zaměstnavatel na konci pracovního poměru. Pokud vám toto potvrzení nedá automaticky, tak si jej můžete vyžádat (existuje pro to i formulář – pro pracovní poměr a dohody nebo pro služební poměr).
Výpočet průměrného výdělku, při výpovědi ze zaměstnání, se odvíjí od data, ke kterému skončil pracovní poměr. Viz příklad:
- Pokud pracovní poměr skončí 31. 12. = průměrný výdělek se počítá za 3 čtvrtletí (červenec až září)
- Pokud pracovní poměr skončí až 1. 1. = průměrný výdělek se počítá za 4 čtvrtletí (říjen až prosinec)
Vždy se jedná o kalendářní čtvrtletí, které je ukončeno před datem, ke kterému končí pracovní poměr (před datem, ke kterému je vystavováno příslušné potvrzení).
Z jakých měsíců se počítá průměrný výdělek při ukončení zaměstnání
Zaměstnání končí v období od 1. 1. do 31. 3.
- Průměrný výdělek se počítá za 4 kalendářní čtvrtletí (předchozí rok)
- Pro výpočet jsou rozhodující příjmy za říjen až prosinec
Zaměstnání končí v období od 1. 3. do 30. 6.
- Průměrný výdělek se počítá za 1 kalendářní čtvrtletí (aktuální rok)
- Pro výpočet jsou rozhodující příjmy za leden až březen
Zaměstnání končí v období od 1. 7. do 30. 9.
- Průměrný výdělek se počítá za 2 kalendářní čtvrtletí (aktuální rok)
- Pro výpočet jsou rozhodující příjmy za duben až červen
Zaměstnání končí v období od 1. 10. do 31. 12.
- Průměrný výdělek se počítá za 3 kalendářní čtvrtletí (aktuální rok)
- Pro výpočet jsou rozhodující příjmy za červenec až září
Z čeho se počítá průměrný výdělek (z jakých příjmů)?
Pro výpočet průměrného výdělku, je podstatná především hrubá mzda nebo plat (nebo odměna u dohody DPP a DPČ).
Do průměrného výdělku se nezapočítají ostatní příjmy (které nejsou poskytovány za výkon práce):
- Náhrada mzdy za dovolenou
- Náhrada mzdy za nemoc
- Odměny za pracovní pohotovost
- Odměny, které nesouvisí s výkonem práce (například odměna při narození dítěte, odměna k životnímu jubileu, apod.)
- Roli nehrají ani příjmy, které nahrazují mzdu, jako jsou nemocenské dávky, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, apod.
Do průměrného výdělku, se započíná především základní mzda a různé příplatky nebo odměny (či provize):
- Příplatek za práci o víkendu (za práci v sobotu nebo v neděli)
- Příplatek za práci ve svátek
- Příplatek za práci přesčas
- Příplatek za práci v noci
- Příplatek za práci ve ztíženém prostředí
- Různé pohyblivé složky mzdy (odměny, bonusy, provize, výkonnostní příplatky, apod.)
- Započítá se např. i roční odměna (pouze poměrná část; měsíční nebo čtvrtletní odměna se započítá celá)
Krátká doba v zaměstnání (ukončení pracovního poměru ve zkušební době)
Mohou nastat různé situace, kdy se nedá vypočítat průměrný výdělek běžným způsobem. Platí to například pro ukončení zaměstnání ve zkušební době, kdy je v zaměstnání odpracována jen krátká doba.
Mohlo by to ale platit i pro situaci, kdy je zaměstnanec před skončením zaměstnání, delší dobu v pracovní neschopnosti. Nebo když se žena vrací do práce po rodičovské dovolené. A i v dalších případech.
Pokud v rozhodném období (předchozí kalendářní čtvrtletí) nebylo odpracováno alespoň 21 dní (21 směn), tak se používá tzv. „pravděpodobný výdělek“.
Pravděpodobný výdělek v podstatě znamená to, co by si zaměstnanec vydělal, pokud by pracoval dostatečně dlouhou dobu. Při výpočtu se přihlíží mimo jiné i k tomu, kolik dostávají za stejnou práci ostatní zaměstnanci.
Výpočet průměrného výdělku u dohody DPP nebo DPČ
Postup výpočtu průměrného výdělku, je stejný i pro dohodu o provedení práce (DPP) nebo pro dohodu u pracovní činnosti (DPČ). Výpočet i u dohody vychází z hrubé mzdy (resp. z odměny za práci na dohodu) a ze skutečně odpracovaných hodin v rozhodném období.
Pouze pokud by u dohody byla sjednána jednorázová splatnost celé odměny, až po provedení celého pracovního úkolu, pak se jako rozhodné období použije celá doba, kdy byla vykonávána práce.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2024?, Kolik je podpora pro nezaměstnané v roce 2024?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti při výpovědi od zaměstnavatele?, Kolik je průměrná mzda v ČR v roce 2024, Kolik je průměrný důchod v ČR 2024, Podpora při rekvalifikaci v roce 2024, Výpočet průměrného výdělku u dohody DPP nebo DPČ, Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti (výpočet průměrné čisté mzdy), Z čeho se počítá průměrný výdělek (z jakých příjmů)?, Z čeho se vypočítá podpora v nezaměstnanosti pro živnostníky?, Z jakých měsíců se počítá podpora v nezaměstnanosti?, Z jakých měsíců se počítá průměrný výdělek při ukončení zaměstnání, Zvýšení podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2024