Na vdovský důchod, je nárok při úmrtí manžela (pokud měl nárok na starobní nebo invalidní důchod, nebo pokud je to smrt v důsledku pracovního úrazu). Na vdovský důchod je nárok 1 rok, nebo případně i déle. Od 1. 1. 2024 se budou zvyšovat všechny důchody. Vdovské důchody se zvýší o 400 Kč.
Vdovský důchod (nebo také i vdovecký důchod), spadá pod dávky placené státem, na základě důchodového pojištění. Na vdovský (nebo vdovecký) důchod, je nárok při smrti manžela (nebo manželky).
Základní doba, po kterou je nárok na vdovský důchod, je 1 rok. V některých případech to může být i déle. Nárok na vdovský důchod ale zaniká, pokud je uzavřeno nové manželství.
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik by měl být vdovský důchod v roce 2024. Stejně jako všechny ostatní důchody, se i ty vdovské budou od 1. 1. 2024 valorizovat. Kalkulačku pro výpočet valorizace (zvýšení důchodů od 1. 1. 2024 najdete zde.
Vdovský a vdovecký důchod, se vypočítá z důchodu (procentní složky) zesnulého manžela nebo manželky. Výpočet se provádí z důchodu, na který měla zesnulá osoba nárok v době úmrtí (nebo z důchodu, na který by mohla mít nárok).
Na vdovský důchod může být nárok samostatně, nebo i v souběhu se starobním či invalidním důchodem.
Pro výpočet vdovského důchodu, zasejete údaj – kolik byl důchod zesnulé osoby (manžel/manželka). Pokud sami pobíráte nějaký důchod (starobní, invalidní, apod.), potom uveďte i tento údaj (jinak ponechte 0 Kč).
Od začátku roku 2024, se budou zvyšovat všechny důchody (platí jak pro vdovské důchody, tak i pro vdovecké, sirotčí nebo invalidní důchody, valorizovat se budou i starobní penze).
Podmínky pro valorizaci důchodů se průběžně mění. V roce 2023, byly schváleny nové podmínky, ty se ale od 1. ledna 2024 ještě neprojeví.
Viz kalkulačka pro výpočet valorizace důchodů od 1. 1. 2024
Na vdovský nebo vdovecký důchod, je nárok jenom při úmrtí manžela/manželky (pokud by to byl „jenom“ druh/družka, pak nárok bohužel nevzniká – platí to i pro registrované partnery).
Na vdovský či vdovecký důchod, vzniká nárok „automaticky“ pouze pokud se jedná úmrtí kvůli pracovnímu úrazu.
Na vdovský nebo vdovecký důchod, je nárok i v případě, že zesnulá osoba byla příjemcem starobního nebo invalidního důchodu (nebo v době smrti splňovala podmínky pro nárok na takový důchod).
Výplatu vdovských důchodů, má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která řeší i všechny další důchody (klasickou starobní penzi, předčasný důchod, invalidní důchod nebo sirotčí důchod).
Důchody se vyplácí v pravidelných výplatních termínech (různé termíny během celého měsíce). Důchody se vyplácí na účet v bance (nebo případně složenkou na poštu).
Základní doba, po kterou je vyplácen vdovský nebo vdovecký důchod, je pouze 1 rok. Pokud by ale během této doby bylo uzavřeno nové manželství, pak nárok na důchod ihned zaniká.
V některých případech, je ale nárok na vdovský důchod i déle, než 1 rok. Na delší vdovský důchod je nárok:
Vdovský důchod, se stejně jako i všechny ostatní důchody, skládá ze dvou částí:
1) Základní složka důchodu
2) procentní složka důchodu
Paní Dvořákové zemřel manžel. Paní Dvořáková je zatím stále zaměstnaná (nepobírá žádný důchod). Pan Dvořák, měl v době úmrtní nárok na starobní důchod. Jeho penze byla 20 000 Kč měsíčně.
Výpočet vdovského důchodu by vypadal takto:
Paní Hlavaté zemřel manžel. Paní Hlavatá je už v důchodu a má nárok na starobní důchod ve výši 16 000 Kč. Pan Dvořák, měl v době úmrtní nárok na starobní důchod. Jeho penze byla 20 000 Kč měsíčně.
Výpočet vdovského důchodu v souběhu se starobním důchodem, by vypadal takto:
Při souběhu dvou důchodů (vdovský + starobní důchod nebo vdovský + invalidní důchod), je nárok na základní složku pouze jednou. Dále je nárok na plnou procentní složku z jednoho důchodu (z toho vyššího) a jednu polovinu ze základní složky druhého důchodu.
V příkladu výše, je procentní složka vdovského důchodu (7800 Kč) nižší, než procentní složka starobního důchodu (11 600 Kč). Z procentní složky vdovského důchodu je nárok jenom na jednu polovinu. Výsledný součet pak zahrnuje základní složku (4400 Kč), procentní výměru původního starobního důchodu (11 600 Kč) a polovinu procentní výměry vdovského důchodu (3900 Kč).