Během dočasné pracovní neschopnosti máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní) nebo na nemocenské dávky (od 15 dne). Výpočet nemocenské od zaměstnavatele vychází z průměrné hodinové mzdy a je ve výši 60%. Nárok je i ve zkušební době.
Na začátku pracovní neschopnosti (za prvních 14 dní), dostáváte nemocenskou od zaměstnavatele. Za prvních 14 dní na neschopence dostáváte náhradu mzdy. Od 15 dne na neschopence dostáváte nemocenské dávky.
Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet nemocenské od zaměstnavatele za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti v roce 2024. Pro výpočet nemocenských dávek od 15 dne neschopenky, se můžete podívat na tuto druhou kalkulačku pro výpočet nemocenské.
Ještě před několika lety platilo (do poloviny roku 2019), že za první 3 dny neschopenky jste nedostali nic. Od 4 do 14 dne jste měli nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 15 dne na nemocenské dávky. O možném obnovení zavedení neplacení neschopenky za první 3 dny, se uvažovalo i v roce 2023. Nebylo to ale schváleno.
Pro výpočet nemocenské od zaměstnavatele, je rozhodující vaše průměrná hodinová mzda, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nemocenská od zaměstnavatele se pak vyplácí podobně, jako výplata. Měla by vám na účet přijít v dalším měsíci, společně se zbytkem mzdy.
Aktuálně tedy stále platí, že neschopenka je placená, již od prvního dne (resp. od první neodpracované hodiny, směny). Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny jenom neodpracované dny/směny.
Nemusí tomu ale tak být napořád. V současné době vláda řeší, jak sehnat nějaké peníze „navíc“ do státního rozpočtu. Jedním ze zvažovaných úsporných opatření, údajně bylo i opětovné zavedení neplacené neschopenky za první 3 dny.
To ale nakonec nebylo schváleno. Namísto toho vláda rozhodla, že od začátku roku 2024, budou zaměstnanci platit nemocenské pojištění. Což bude 0,6% z hrubé mzdy. K obnovení neplacené neschopenky, se ale vláda ještě může vrátit. Do konce volebního období, jí ještě nějaký čas zbývá.
Podle statistik, se totiž jen krátce po zrušení neplacené neschopenky za první 3 dny, poměrně výrazně zvýšil počet krátkodobých pracovních neschopností. Převedeno na peníze, se údajně jedná až o 5 miliard korun za rok.
Pro výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele za nemoc, se používá průměrný hodinový výdělek. Ten se stanovuje vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud jste ale v novém zaměstnání, kde pracujete jen krátkou dobu, pak to může být jinak:
Při výpočtu nemocenské se uplatňují redukční hranice. To znamená, že při vyšší hodinové mzdě se započítá jen její část (je to podobné, jako u nemocenských dávek od 15 dne, nebo i při výpočtu mateřské).
Od 1. 1. 2024 platí pro výpočet tyto redukční hranice:
Náhrada mzdy při nemoci je ve výši 60% z redukovaného hodinového výdělku. Náhrada mzdy se vyplácí za skutečně neodpracované hodiny. U většiny zaměstnanců to bývá za 14 dní 80 hodin. Může to ale být i jiný počet hodin – například pokud máte nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu.
Na nemocenské dávky nebo náhradu mzdy od zaměstnavatele za nemoc, máte nárok hned od začátku nového zaměstnání. Není zde podmínka, že byste museli nejprve odpracovat nějakou minimální dobu (jako je to třeba u nároku na dovolenou).
Resp. pro přesnost, v novém zaměstnání, vám nárok na placenou neschopenku vznikne, až po zahájení práce pro nového zaměstnavatele. Pokud byste sice podepsali novou smlouvu, ale do nové práce reálně vůbec nenastoupili, a šli hned na neschopenku, tak nárok na nemocenskou není. Na nemocenskou je nárok, až po zahájení první pracovní směny.
Viz paragraf 10, zákon o nemocenském pojištění:
Během zkušební doby, se pouze může lišit výpočet nemocenské – pokud pracujete kratší dobu, tak se pro výpočet průměrné hodinové mzdy zpravidla použije pravděpodobný výdělek. Neměl by to ale být velký rozdíl, oproti skutečnému průměru.
S neschopenkou ve zkušební době, je ale době spojeno jedno riziko:
Také platí, že o dobu, kdy jste ve zkušební době na neschopence, se pak prodlužuje délka zkušební doby. Pokud budete týden na neschopence, tak se vám zkušební doba prodlouží o 5 dní (prodlužuje se jen o zameškané pracovní dny).