Půjčky samoživitelky, pro ženy na mateřské nebo rodičovské
Vyjít s penězi je někdy velmi těžké. Zvláště pokud je na to člověk sám. Což je případ celé řady matek samoživitelek. Zvláště v současné situaci, během epidemie koronaviru COVID, to mohou mít samoživitelky velmi těžké.
Stejně, jako i všechny ženy, které jsou na mateřské nebo rodičovské. To pak mají k dispozici jen velmi málo peněz, a každý nečekaný výdaj může znamenat obrovský problém.
Hodně žen tak během epidemie koronaviru COVID hledá možnost, jak si půjčit nějaké peníze navíc. Existují ale i jiné možnosti pro samoživitelky, jak řešit špatnou finanční situaci během epidemie. Nebankovní půjčky obvykle přináší více problémů, než si dokážete předem představit.
Půjčka pro samoživitelky, ženy na mateřské nebo rodičovské
Půjčit si peníze, když jste samoživitelka, může být někdy složité. Dobře na tom jsou ještě ty samoživitelky, které už mají starší děti, a mohou chodit do práce.
To pak obvykle mají „relativně“ vyšší příjem a nemusí být až tak velký problém dostat půjčku od banky. Zvláště, pokud se jim jedná spíše jen o nižší částku, několik desítek tisíc korun.
Ženy na mateřské nebo rodičovské, to mají s půjčkou od banky podstatně složitější. Banky totiž obvykle mateřskou nebo rodičovskou nepovažují za „příjem“, resp. jak mateřská, tak rodičovská je obvykle poměrně nízká, takže to nestačí ani na získání nějaké minimální půjčky.
Nebankovní půjčky pro samoživitelky nebo ženy na mateřské a rodičovské
Existuje sice celá řada nebankovních společností, které jsou ochotné půjčit peníze i samoživitelkám, ženám na mateřské nebo rodičovské.
U některých nebankovních společností stačí i jen minimální mateřská nebo rodičovská, k získání alespoň nějaké základní půjčky.
Lichvářské krátkodobé nebankovní půjčky
Tyto nebankovní půjčky sebou ale nesou obrovské riziko. Velmi často se jedná jen o malé, krátkodobé půjčky. Půjčíte si třeba částku do 10 000 Kč, kterou pak ale musíte vrátit už za jeden nebo dva měsíce celou zpět.
A obvykle za to zaplatíte i poměrně hodně vysoké poplatky. Není až tak velkou výjimkou, že si nebankovní společnost naúčtuje za půjčku 10 000 Kč na 30 dní, poplatek třeba i 2 nebo 3 tisíce korun.
A když nestihnete včas vrátit celou půjčenou částku zpět, tak musíte zaplatit další, stejně vysoký poplatek za prodloužení o dalších 30 dní. A tak dále, pořád dokola.
Rychlé půjčky „před výplatou“ jsou spolehlivou cestou rovnou do exekuce
Vzít si podobnou půjčku (často se nazývají jako „rychlé půjčky před výplatou“), je spolehlivou cestou „do pekla“ i pro někoho, kdo pracuje a má relativně vysoké příjmy.
Poplatky u krátkodobých nebankovních půjček bývají někdy opravdu extrémně vysoké. Lidé si to často předem neuvědomí, nebo se prostě jen spolehnou na to, že to nějak dobře dopadne. Ale hodně z nich už díky tomu skončilo v exekuci nebo insolvenci.
Kde vzít peníze, když jsem samoživitelka a během epidemie jsem bez příjmu?
Pokud hledáte půjčku pro samoživitelky (nebo ženy na mateřské či rodičovské) z toho důvodu, že jste se během epidemie koronaviru ocitla bez příjmů, pak jsou určitě i jiná řešení, než nesmyslně drahé lichvářské půjčky.
Pomoc ve finanční nouzi během epidemie koronaviru COVID
Během epidemie je možné požádat si o speciální sociální dávku hmotné nouze. Ta je podobná, jako běžné mimořádné dávky hmotné nouze, na které je případně nárok i mimo dobu epidemie. Jen jsou u ní nastavené jinak podmínky (mohou ji tak získat i lidé, kteří by za normálních okolností na takovou sociální dávku neměli nárok).
O pomoc ve finanční nouzi během epidemie mohou samoživitelky (nebo i kdokoliv jiný) požádat především z těchto důvodů:
- Na úhradu základních životních potřeb jako je například jídlo, nájem, zaplacení účtů za elektřinu nebo plyn
- O pomoc je možné žádat, i když potřebujete nakoupit základní hygienické potřeby nebo oblečení
- Dokonce je možné žádat o pomoc se zaplacením účtů za telefon nebo internet
- Nebo je možné i po nějakou kratší dobu požádat, o finanční pomoc s placením hypotéky
O finanční pomoc ve hmotné nouzi je možné žádat na Úřadu práce. Během epidemie koronaviru COVID to jde i elektronicky. Stačí jen vyplnit příslušný formulář a poslat ho emailem na Úřad práce. Během epidemie nepotřebujete ani elektronický podpis nebo datovou schránku. Více informací je možné najít například zde.
Příspěvek na potraviny nebo na nájem během epidemie COVID
Jinou formu podpory pro samoživitelky během epidemie, nabízí různé neziskové organizace. Jednou z nich je i Klub svobodných matek. Ten má aktuálně speciální COVID program pro samoživitelky, kde je možné získat příspěvek na nájem nebo na nákup potravin. Informace je možné najít zde.
Výše dvě uvedené možnosti (mimořádná pomoc ve hmotné nouzi od státu, nebo jednorázový příspěvek na nájem či na jídlo pro samoživitelky od neziskové organizace), jsou určitě lepším řešením špatné finanční situace, než hledání nějaké nebankovní půjčky pro samoživitelky, nebo ženy na mateřské.
Kdo má nárok na ošetřovné (OČR) na dítě, Kolik je příspěvek na živobytí v roce 2024?, Krátkodobé půjčky do 20 000 Kč do 15 minut, Peníze i pro ženy na mateřské, Příspěvek na živobytí – „doplatek do životního minima“, Půjčka do 50 000 Kč i pro důchodce a ženy na mateřské, Půjčka pro maminky na rodičovské, Půjčka pro samoživitelky, Půjčka pro ženy na mateřské, Půjčka v hotovosti pro ženy na mateřské, Půjčky do 30 000 Kč v hotovosti, Rychlé půjčky před výplatou do 15 minut, Sociální dávky pro lidi bez příjmu