Termín pro daňové přiznání 2024 a pro přehledy pro ČSSZ a VZP (zdravotní pojišťovnu)

Za zaměstnance řeší daně obvykle firma (termín je do 15. 2. 2024). Daňové přiznání v „papírové“ podobě, má letos termín nejpozději do 2. 4. 2024. Pro elektronické daňové přiznání je termín do 2. 5. 2024. S daňovým poradcem je možné daně vyřešit až do 1. 7. 2024. Za zaměstnance řeší daně obvykle firma (termín je do 15. 2. 2024). Daňové přiznání v „papírové“ podobě, má letos termín nejpozději do 2. 4. 2024. Pro elektronické daňové přiznání je termín do 2. 5. 2024. S daňovým poradcem je možné daně vyřešit až do 1. 7. 2024.

Daně a smrt, dvě jistoty v životě každého člověka. Tak jako každý rok, i letos nás čeká ta první z životních jistot.

Pomalu se blíží termín, do kdy bude nutné vyřešit daně. A pro podnikatele to znamená i pravidelné přehledy o příjmech na ČSSZ a pro zdravotní pojišťovnu.

Podívejte se, které termíny byste měli mít červeně zakroužkovány v letošním kalendáři. Pro někoho to je začátek dubna, pro někoho začátek května (nebo případně až začátek července).

Do kdy je nutné vyřešit daně – zaměstnanci

Většina zaměstnanců, to má se splněním svých daňových povinností vůči státu poměrně jednoduché. Pokud nemají jiné příjmy, než ty ze závislé činnosti (ze zaměstnání), pak se jim o vše postará firma.

Pro roční zúčtování daně, je důležitý termín – 15. únor 2024. Do tohoto data, je nutné vyřešit roční zúčtování daně. Pro většinu lidí, to znamená zajít za mzdovou účetní a podepsat prohlášení poplatníka daně z příjmů pro rok 2024 a současně podepsat žádost o roční zúčtování za rok 2023.

Daňové přiznání (roční zúčtování) za zaměstnance podává zaměstnavatel do 1. března 2024 (nebo případně do 20. března 2024). Přeplatky na dani se vrací do 30 dnů.

Termín pro daňové přiznání hned po Velikonocích

Velikonoční pondělí, letos vychází na pondělí 1. dubna 2024 (takže na apríla). Hned následující den – v úterý 2. 4. 2024, končí termín pro daňové přiznání, které se podává v papírové podobě.

Termín platí jak pro zaměstnance (pokud si řeší DPFO sami) nebo i pro podnikatele. Obecně platí, že daňové přiznání se musí podat, pokud jsou příjmy nad 50 000 Kč (pokud je to vedlejší příjem k zaměstnání, tak nad 20 000 Kč).

Většina živnostníků, se ale zřejmě rozhodne využít až pozdější termín v květnu (2. 5. 2024), kdy končí lhůta pro možnost podat DP elektronicky

Termín pro daňové přiznání v elektronické formě

V dnešní době, se už skoro všechno řeší přes internet. A platí to i pro daňové přiznání. Pro většinu podnikatelů je to dokonce povinné. Pro ostatní je to dobrovolné.

Daňové přiznání v elektronické podobě, je nutné podat nejpozději do 2. května 2024 (letos to vychází na čtvrtek, hned po 1. máji).

Elektronickou formu podání daňového přiznání, může využít kdokoliv – tedy i „běžní“ lidé. Pro většinu OSVČ je to povinné ze zákona (kdo to bude i letos zkoušet stále v papírové podobě, ten na FÚ narazí).

Termín pro daňové přiznání s daňovým poradcem

Poslední možností, jak vyřešit daňové přiznání, je 1. červenec 2024. Tento termín platí pro daňové přiznání, které za vás podává daňový poradce.

Důvodem pro tuto možnost, bývá často odložení termínu, do kdy bude nutné státu zaplatit daně, nebo do kdy bude nutné podat přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu (a zaplatit nedoplatky).

Do kdy je nutné podat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu

Pro podnikatele, ale jejich povinnosti nekončí odesláním daňového přiznání. Do 30 dnů, musí vyřešit ještě přehledy o příjmech z podnikání pro ČSSZ a VZP (nebo jinou zdravotní pojišťovnu).

Přesný termín, do kdy je nutné podat přehledy, závisí na tom, kdy je podáno DPFO – přehledy mají být podány nejpozději do 30 dnů:

 • Daňové přiznání 2. 4. 2024 = přehledy do 2. května 2024
 • Daňové přiznání 2. 5. 2024 = přehledy od 3. června 2024
 • Daňové přiznání 1. 7. 2024 = přehledy do 1. srpna 2024

Do kdy je nutné zaplatit nedoplatek na sociálním a zdravotním pojištění

Podání přehledu o příjmech z podnikání ve správném termínu, je jedna věc. Další věc je zaplatit případný nedoplatek, který vyšel na základě příjmů. A změnit si zálohy.

Nedoplatky na zdravotním a sociálním pojištění, je nutné zaplatit nejpozději do 8 dní, od podání přehledu.

Přesný termín tedy opět závisí na tom, kdy bylo podáno daňové přiznání, a kdy byly podány přehledy o příjmech.

Jak vyřešit daně a přehledy online?

Od minulého roku, má většina živnostníků zřízenou datovou schránku (údajně ji zatím ani jednou nepoužilo asi 400 tisíc lidí). S datovou schránkou zřízenou ze zákona, je spojená povinnost řešit daně elektronicky.

V minulém roce Finanční úřady ještě docela tolerovaly, pokud někdo nesplnil povinnost podat daňové přiznání elektroniky. V letošním roce, za to už budou rozdávat pokuty.

Jak daňové přiznání, tak i přehledy pro zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ, je možné vyřešit elektronicky. A není to až tak složité, jak by se někdo mohl obávat.

Daňové přiznání online

 • Na webu Moje Daně, je možnost přihlášení do online finančního úřadu
 • Pro přihlášení je možné použít přihlašovací údaje do datové schránky (nebo bankovní identitu, nebo i další možnosti)
 • Daňové přiznání je možné podat vyplněním elektronického formuláře nebo nahráním příslušného XML souboru

Přehledy pro ČSSZ online

 • Sociální pojištění se dá vyřešit na e-portálu ČSSZ
 • Přihlášení opět přes datovou schránku, nebo jinou formou
 • Následně zvolit možnost „podat přehled za rok 2023“ a vyplnit formulář, nebo importovat připravený soubor

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu

 • Záleží na konkrétní zdravotní pojišťovně
 • U VZP se to řeší přes Moje VZP
 • Další zdravotní pojišťovny to mají podobně

Přehledy pro ČSSZ a pro zdravotní pojišťovnu, je případně možné podat i v klasické „papírové“ podobě. Povinnost elektronického podání, se vztahuje pouze na daňové přiznání.

Užitečné infomace
Kalkulačky 2024
Půjčky do výplaty