Půjčka od lichváře bez poplatků předem – úrok 100% – 150%

Lichvářské půjčky (často i v hotovosti na ruku), mají obvykle úrok 100 – 150%. Možná je to hodně, podobné úroky (RPSN), má ale i celá řada nebankovních půjček, které stát nijak neomezuje. Úrok 100% a více, tedy nemusí být nic nezákonného. Požadavek na placení poplatků předem, je naopak téměř jistým příznakem, nějakého podvodu. Lichvářské půjčky (často i v hotovosti na ruku), mají obvykle úrok 100 – 150%. Možná je to hodně, podobné úroky (RPSN), má ale i celá řada nebankovních půjček, které stát nijak neomezuje. Úrok 100% a více, tedy nemusí být nic nezákonného. Požadavek na placení poplatků předem, je naopak téměř jistým příznakem, nějakého podvodu.

Použít termín „lichvář“, pro označení někoho, kdo půjčuje peníze, může mít jistě negativní, nebo až pejorativní nádech. Lichvář je vnímán jako někdo, kdo půjčuje peníze, za „nemravně“ vysoké úroky. Co je to ale „nemravně“ vysoký úrok?

Banky půjčují s úroky i 20 – 30%

Banky půjčují lidem peníze, od několika málo procent (záleží i na tom, kolik je aktuální úroková sazba ČNB). Hypotéky, nebo dlouhodobé úvěry, na větší sumy peněz, se dají sehnat od 5%.

Běžné půjčky od banky, se ale spíše pohybují okolo 8 – 12%. Když se ale podíváte na RPSN (celkové náklady za půjčku), tak zjistíte, že vás půjčka stojí i 20 – 30% za rok.

U některých finančních nástrojů, jako jsou například kreditní karty, pak můžete platit reálné úroky i podstatně vyšší (celkové RPSN, pak může být i 50 – 60%).

Pokud budeme brát to, co nabízí banky, jako běžné úroky, pak to můžeme srovnat s tím, co nabízí nebankovní společnosti.

Nebankovní půjčky s úrokem i 100% – 300%

Nebankovní půjčky, mají podstatně širší spektrum úroků. Dají se sehnat úvěry, které mají parametry (úroky a RPSN), srovnatelné s tím, co vám nabídnou v bance.

Další nebankovní půjčky, jsou už, ale podstatně dražší. Specifické jsou pak krátkodobé půjčky před výplatou, kde si půjčujete peníze, třeba jen na 30 dní. U takovýchto půjček, dostanete například 10 000 Kč na jeden měsíc. Vracíte ale minimálně 11 000 Kč (1000 Kč navíc), nebo i podstatně více.

Není velkou výjimkou, že za krátkodobou nebankovní půjčku, pár tisíc korun před výplatou, zaplatíte poplatek i 2 – 3 tisíc korun (jen za 1 měsíc).

Měsíční úrok, tak vychází sice jen na 10 – 30%. Pokud byste si ale takto potřebovali půjčit peníze na celý rok (tedy že 12 měsíců, budete platit opakovaně poplatek za prodloužení splatnosti půjčky), tak ve výsledku na poplatcích zaplatíte úrok 100 – 300%.

Vzhledem k tomu, že se jedná o běžný, legální byznys, tak se asi nejedná o lichvářské půjčky (lichva, lichvářský úrok, je definován v zákonech, a jedná se o trestný čin).

Lichvářské půjčky s úrokem 100% – 150%

Lichvářské půjčky, nabízí i řada nebankovních subjektů. Jedná se o různé podnikatele, nebo i soukromé osoby, které půjčují peníze takzvaně „na ruku“. Tohle je už velmi často „šedá zóna“ půjčování peněz.

Někdy se jedná o legální poskytovatele finančních služeb, jindy je to zcela neoficiální. U těchto „lichvářských půjček“ je poměrně běžné, že se úrok platí 1:1 až 1:2.

Tedy že za každých půjčených 1000 Kč, musíte vracet 2000 Kč (vracíte půjčenou tisícovku, a k tomu další tisícovku navíc). Úrok, pokud by to tak dalo nazvat, je tedy minimálně 100%.

Se zhoršující se ekonomickou situací, a s tím, jak mezi lidmi přibývá neplatičů, se úroky u lichvářských půjček zvyšují spíše na 150% (někde dokonce i 200%).

Lichvářské půjčky bez poplatků předem

U lichvářských půjček, se dají najít poměrně „poctivé“ nabídky (pokud se to dá takto nazvat). Lichváři, umožňují lidem dostat peníze v hotovosti na ruku.

Obvykle je nezajímají nějaká potvrzení o příjmech, nevadí jim negativní záznamy v registrech. A často půjčí peníze i lidem s exekucí (nebo dokonce i lidem s insolvencí, i když to odporuje finančním pravidlům).

Když potřebujete peníze, tak vám je bez řečí dají. Chtějí za to ale vrátit minimálně dvojnásobek (minimálně 100% úrok).

Lichvářské půjčky, jsou velmi často „bez papírů“, jen na směnku. Někde si pak lichvář chodí pro splátky půjčky každý měsíc (nebo dokonce každý týden). Jinde se vrací celá půjčka naráz, třeba za 3, 6, nebo za 12 měsíců.

U takových půjček, se pochopitelně neplatí žádné poplatky předem, není potřeba potvrzení o příjmu ze zaměstnání, ani jiné papíry. Peníze dostanete na ruku, dá se říci, že na „dobré“ slovo.

O tom, jaké jsou pak metody vymáhání neplacených závazků, se dá jen spekulovat. Asi to nebude nic příjemného. Ne že by vám hrozilo přímo nějaké fyzické násilí. Dá se ale určitě očekávat velmi silný psychický nátlak, a různé další „nepříjemnosti“.

Podvodné půjčky, kde chtějí zaplatit poplatky předem

Placení nějakých poplatků předem, je pak doménou především různých podvodných půjček. Mnoho lidí, má velké problémy, získat běžnou půjčku od banky, nebo i z nebankovního finančního sektoru.

Tito lidé, pak zoufale shání kohokoliv, kdo by jim půjčil nějaké peníze. A jsou pro získání finančních prostředků, ochotní udělat skoro cokoliv. Soudnost a zdravý rozum, jde velmi často stranou.

Toho zneužívá celá řada podvodníků a nepoctivých osob. Snaží se z lidí vylákat zaplacení nějakého „administrativního“ poplatku předem (za schválené půjčky, nebo z jiného důvodu – jejich kreativita, je „bezmezná“).

Po zaplacení poplatku za půjčku předem, už pochopitelně o daném poskytovateli/zprostředkovateli půjček, nikdy neuslyšíte. Právě jste totiž naletěli na podvod.

Asi nikdo, kdo doopravdy půjčuje peníze, nepožaduje placení poplatků předem. I ti „lichváři“, kteří doopravdy půjčují peníze s úrokem 100 – 150%, nechtějí nic platit předem.

Pokud někdo požaduje zaplacení poplatku předem, pak se s největší pravděpodobností jedná o podvod (možná jsou i nějaké výjimky, moc jich ale nebude).

Užitečné infomace
Kalkulačky 2024
Půjčky do výplaty