Povinné ručení a havarijní pojištění 2024 – v čem je rozdíl, a kde sehnat nejlevnější?

Nejlevnější povinné ručení na auto, se dá v roce 2024 pořídit už za cenu lehce pod tisíc korun měsíčně. Havarijní pojištění je obvykle dražší – hodně ale záleží na tom, co vše bude havarijní pojištění porývat a jaká bude spoluúčast. V následující kalkulačce si můžete spočítat nejlevnější ceny pro rok 2024. Nejlevnější povinné ručení na auto, se dá v roce 2024 pořídit už za cenu lehce pod tisíc korun měsíčně. Havarijní pojištění je obvykle dražší – hodně ale záleží na tom, co vše bude havarijní pojištění porývat a jaká bude spoluúčast. V následující kalkulačce si můžete spočítat nejlevnější ceny pro rok 2024.

Každé auto nebo i motorka, které jezdí po silnici, musí mít podle zákona pojištění. Pokud toto vozidlo způsobí nějakou nehodu, tak jsou škody ostatním účastníkům dopravní nehody zaplaceny z povinného ručení toho, kdo nehodu způsobil.

Něco jiného je ale havarijní pojištění. Jeho placení je dobrovolné. Pokud dojde k nějaké nehodě, tak z havarijního pojištění se platí škody, způsobené na vlastním vozidle. Havarijní pojištění se může vztahovat i na další škody, které nejsou přímo dopravní nehodou – například i na živelní katastrofy, a jiné.

Kolik stojí povinné ručení na auto nebo na motorku v roce 2024?

Cena povinného ručení se může značně lišit. Za auto nebo motorku, se dá platit i jen necelá tisícovka měsíčně, nebo i několik tisíc korun.

Velkou roli hraje typ auta (zdvihový objem v centimetrech krychlových, druh auta, stáří, apod.). Roli může hrát i věk řidiče (resp. toho, kdo uzavírá pojistku) nebo i lokalita, kde majitel vozidla bydlí.

A nakonec je to i nehodovost – resp. počet měsíců bez nehody. Ve výsledku tak dvě úplně stejná auta, která si pojistí dvě různé osoby, mohou mít i dosti odlišnou cenu povinného ručení.

Při hledání nejlevnějšího povinného ručení, se také vyplatí porovnat si nabídky od několika různých pojišťoven (viz kalkulačka pro srovnání nabídek níže).

Je to stejné, jako s jakýmkoliv jiným pojištěním nebo třeba s mobilním telefonem či účty za plyn a elektřinu. Chvíle času, investovaná do srovnání několika nabídek, může ušetřit i několik tisíc korun za rok.

Kalkulačka: Povinné ručení a havarijní pojištění 2024 – online srovnání

Povinné ručení, je běžný komerční produkt, který nabízí snad všechny pojišťovny v ČR. Je sice povinné ze zákona, ale cenu si určují pojišťovny samy.

Při porovnání více nabídek, je možné na povinném pojištění ušetřit i nemalou částku. V následující kalkulačce, si můžete spočítat nejlevější pojištění pro rok 2024. Do výpočtu jsou zahrnuty nabídky od šestnácti různých pojišťoven.

Pokud vás zajímá spíše havarijní pojištění, tak to si můžete spočítat zde.

Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Kolik stojí havarijní pojištění na auto v roce 2024 a kdy se vyplatí?

U havarijního pojištění, jsou nabídky od různých pojišťoven podstatně „pestřejší“, než u povinného ručení. Je to dáno mimo jiné tím, že pro povinné ručené jsou minimální parametry stanovené zákonem. Havarijní pojištění je čistě komerční produkt.

Havarijní pojištění, může pokrývat jak škody na vozidle během dopravní nehody (i v případě, že viníkem jste vy), tak i další škody. Havarijní pojištění se může vztahovat i na krádež (když vám ukradnou auto nebo motorku).

Nebo na poškození nějakým přírodním živlem (záplava, zátopa, vichřice, krupobití, apod.). Nebo i jenom na běžný vandalismus (když vám třeba někdo „objede“ auto klíčem).

Od toho, jaká všechna rizika jsou havarijním pojištěním pokryta, se následně odvíjí i výsledná cena. A stejně jako u povinného ručení, i zde hraje roli typ auta, věk řidiče nebo předchozí nehodovost. Vliv na cenu má i spoluúčast (zpravidla je požadována spoluúčast minimálně 5% – 10%).

Výsledná cena za havarijní pojištění na auto, může být v roce 2024 i jenom někde okolo 2 tisíc korun. Nebo to může být klidně i 5 tisíc korun za měsíc.

Povinné ručení na koloběžku (elektro) v roce 2024

Ve druhé polovině prosince 2023, začne platit změna zákona o povinném ručení. Nově bude povinné pojištění potřeba i u některých koloběžek.

Povinné ručení, bude v roce 2024 nutné u elektro koloběžek, které mají konstrukční rychlost vyšší než 25 kilometrů v hodině.

Nebo případně i u dalších koloběžek, které mají hmotnost vyšší než 25 kilogramů a současně konstrukční rychlost vyšší než 14 kilometrů v hodině.

Povinné ručení na elektro kola v roce 2024?

Nová povinnost platit povinné ručení, se ale týká jenom koloběžek. Na elektro kola se povinné ručení zatím nevztahuje a nebude ani v roce 2024.

Na elektro kola zákon stále hledí tak, že primárním pohonem není motor, ale člověk (i když u některých elektro-cyklistů, je to dosti sporný předpoklad).

I pro kolo s elektro motorem, je ale více než vhodné, pořídit si minimálně „pojistku na blbost“. To ale ostatně platí i pro ježdění na běžném kole. I na něm se dá způsobit dopravní nehoda, s mnohamiliónovou škodou.

Užitečné infomace
Kalkulačky 2024
Půjčky do výplaty