Od začátku dubna 2024 platí nové podmínky pro pojištění vozidel
Velikonoce letos vychází na 1. dubna 2024. A od stejného dne, začínají platit nové podmínky pro pojištění vozidel.
Povinné ručení se nově vztahuje i na mnoho dalších vozidel, kde to doposud šlo bez pojištění. Změnily se podmínky, kdo odpovídá za placení pojištění. A zvyšují se i minimální limity pro pojistku na auto.
Povinné ručení pro vozidla s rychlostí nad 25 km/hod
Jednou hlavních změn, kterou přináší nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, je podstatné rozšíření okruhu vozidel, které musí mít zaplacené pojištění.
Od 1. dubna 2024, je účinný nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zákon číslo 30/2024 Sb. – celé znění viz zde, a související vyhláška číslo 69/2024 Sb. viz zde).
Jednou z největších změn, je nová definice, co je to vozidlo (které musí mít pojištění):
- Maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/hod
- Nebo je maximální konstrukční rychlost vyšší než 14 km/hod a hmotnost vyšší než 25 kg
Za motorová vozidla, se navíc nově považuje vše, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Nově to tedy mohou být i některé elektrokoloběžky, Segwaye, zahradní traktory, golfová vozítka nebo i různá další vozidla.
Povinné ručení, se ale nadále nebude vztahovat na elektrokola. U nich se zatím stále má za to, že motor je pouze doplňkem (a hlavním zdrojem pohybu je lidská síla).
Za povinné ručení nově odpovídá provozovatel
Až doposud platilo, že za zaplacené povinné ručení, odpovídal ten, kdo byl vlastníkem vozidla.
A bylo úplně jedno, kdo s autem skutečně jezdí (tj. auto bylo psané na manžela, ale jezdila s ním manželka, nebo syn/dcera = zodpovědnost byla na otci, jako na vlastníkovi zapsaném v registru).
Mělo to výhodu například v tom, že otec si mohl uplatnit bonusy „zkušeného“ řidiče, na které by jeho potomek nedosáhl.
Složitější to bylo například u aut na leasing, kde auto vlastní leasingová společnost, ale provozovatelem je někdo jiný. Nebo i v dalších případech
Od dubna 2024 se to ale mění, a nově má hlavní odpovědnost provozovatel vozidla. Tedy ten, kdo obvykle auto řídí (pokud je zapsán jako provozovatel v registru).
Platí to i pro případy, kdy dojde ke krátkodobému zapůjčení auta nebo koloběžky. U sdílených aut nebo koloběžek, má hlavní odpovědnost firma, která tuto službu poskytuje (nikoliv ten, kdo si auto/koloběžku půjčil).
Nejlevnější povinné ručení 2024 – online srovnání
Skoro všechny pojišťovny plánují v roce 2024 zdražovat povinné ručení (kvůli inflaci, kvůli tomu jak se zvyšují škody při dopravních nehodách a i z dalších důvodů). Pokud chcete ušetřit na povinném určení, tak si můžete snadno spočítat, kolik je aktuálně nejlevnější povinné ručení. Můžete ušetřit minimálně 2000 Kč, nebo i podstatně více:
Výjimky z placení povinného ručení
Od dubna 2024, se sice rozšiřuje okruh vozidel, u kterých se bude muset platit povinné ručení. Současně se ale definují i podmínky, které určují co je to provoz vozidla.
Tedy „jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu“.
Pokud se bude jednat o neregistrované vozidlo (například zahradní traktůrek), který je provozován uvnitř uzavřeného objektu, který je nepřístupný veřejnosti (na vaší vlastní zahradě), tak se povinné ručení neplatí.
Nové limity povinného ručení
Až doposud byla minimální pojistka na auto s limitem 35 miliónů korun (resp. 35 miliónů na škody na majetku a dalších 35 miliónů na zdraví). Od dubna 2024 se tyto minimální pojistné limity zvyšují na 50 miliónů korun (nově tedy 50/50).
Kdo má sjednanou ještě nějakou starou pojistku, ten by si to měl raději ověřit u své pojišťovny. Většina pojišťoven automaticky zvýší pojistné limity (a současně pravděpodobně i zvýší částku, kolik se platí za pojištění).
I nový minimální limit 50 miliónů ale nemusí vždy stačit. Padesát miliónů sice vypadá jako obrovská suma – to by člověk musel nabourat opravdu hodně aut, aby byla škoda nad 50 miliónů ….
Když se ale vezmou do úvahy i škody na zdraví (kdy se z pojistky platí například i doživotní invalidita), tak už to jako tak moc velká suma nevypadá.
Už nyní řada pojišťoven nabízí povinné ručení i s limitem 250 miliónů korun. A obecně se doporučuje, zvážit placení vyšší pojistky, než kolik je zákonné minimum.
Bez zelené karty až od července 2024
Když se připravoval nový zákon o povinném ručení, tak se mluvilo o tom, že nově už nebude potřeba zelená karta (při ježdění v ČR).
Až doposud byla povinná zelená karta při silniční kontrole (alespoň v elektronické podobě v mobilu). Nově bude k dispozici elektronická evidence pojištění (kdy si policie, nebo i kdokoliv jiný snadno ověří, zda má auto aktuálně zaplacenou pojistku).
Povinnost předkládat zelenou kartu, ale finálně skončí až od začátku letních prázdnin (od 1. července 2024). A bude to platit jenom na území v ČR, při cestě na letní dovolenou někam do zahraničí, bude zelená karta nutná i nadále.
Cestovní pojištění na dovolenou 2024, Daňové změny v roce 2024, Kalkulačka DPP 2024, Kalkulačka RPSN 2024, Kdo má nárok na dávky na bydlení 2024?, Kolik je čistá mzda u dohody DPP?, Kolik je stravné při zahraniční služební cestě v roce 2024, Kolik stojí povinné ručení na auto 2024?, Kolik stojí povinné ručení na koloběžku 2024?, Kolik stojí povinné ručení na motorku 2024?, Nové podmínky povinné ručení 2024, Online srovnání – cestovní pojištění 2024, Povinné ručení na elektro kolo 2024