Online srovnání – cestovní pojištění 2024: Jaké pojištění vybrat na dovolenou?

Dobré cestovní pojištění by mělo zahrnovat pojištění storna zájezdu, dostatečný limit na léčebné výlohy, pojištění ztráty či poškození zavazadel, dostatečný limit na pojištění odpovědnosti za škodu, a další služby. Vyberte si sami vhodné cestovní pojištění na dovolenou – online srovnání 2024 Dobré cestovní pojištění by mělo zahrnovat pojištění storna zájezdu, dostatečný limit na léčebné výlohy, pojištění ztráty či poškození zavazadel, dostatečný limit na pojištění odpovědnosti za škodu, a další služby. Vyberte si sami vhodné cestovní pojištění na dovolenou – online srovnání 2024

Cestovní pojištění je nezbytností, především při cestování do zahraničí (zvláště u exotičtějších zemí je to naprostá nezbytnost). Kvalitní cestovní pojištění, se ale určitě hodí i na dovolenou v Evropě, nebo i při dovolené v ČR.

Cestovní pojištění, ale není jenom záležitost dovolené. Hodí se i pro pracovní/služební cesty, při studijních pobytech v zahraničí, apod.

Jaké cestovní pojištění si vybrat na dovolenou?

Cestovní pojištění nabízí „kde kdo“. Pokud máte kreditní kartu, tak ta obvykle zahrnuje nějaké základní cestovní pojištění (není to ale úplně ono, jsou zde zpravidla nízké limity pojistného plnění, přísně omezené podmínky, apod.).

Před dovolenou, je určitě dobré sjednat klasické cestovní pojištění, které bude zohledňovat cílovou destinaci (tuzemská dovolená, dovolená v Evropě, dovolená v exotické nebo rizikovější zemi).

Dobré je zohlednit i formu dovolené (zájezd přes CK, dovolená po vlastní ose autem, letecká doprava, plavba po moři, cyklo dovolená, dovolená v karavanu, apod.).

Roli hraje i to, jak plánujete na dovolené trávit čas – pokud jsou v plánu i nějaké adrenalinové sporty (potápění v moři, windsurfing, jachting, lezení po skalách apod.), pak je rozhodně dobré připlatit si příslušný rozšířený balíček, který kryje i tyto „rizikovější“ aktivity.

Online srovnání – cestovní pojištění na dovolenou 2024

V následujícím online srovnávači si můžete sami porovnat nabídky cestovního pojištění od vybraných pojišťoven v ČR.

Pro vyhledání vhodného cestovního pojištění, stačí zadat jenom základní údaje – počet osob, jejich věk, cílová destinace a termín.

Nejsou potřeba konkrétní osobní nebo kontaktní údaje (ty mohou být požadovány až při následném sjednávání pojištění).


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Co by určitě mělo zahrnovat dobré cestovní pojištění

Aby cestovní pojištění splnilo svůj účel, pak je důležité, aby splňovalo nějaké základní parametry:

  • Pojištění zrušení (storna) zájezdu – dobré cestovní pojištění, by vám mělo pokrýt případné storno zájezdu (tj. pokrýt náklady na letenky, zaplacený hotelový pokoj, rezervace jízdenek, a další případné náklady spojené s dovolenou)
  • Úhrada ošetření, léčby a léků – především u zahraničních dovolených, by mělo cestovní pojištění zajistit plnou úhradu všech případných nákladů spojených s ošetřením, léčbou nebo úhradu léků. V ČR máme bezplatnou zdravotní péči, v zemích EU je také nárok na základní bezplatné ošetření, v dalších zemích, ale mohou být náklady spojené s nějakou nemocí či úrazem i extrémně vysoké
  • Asistenční služby – většina pojišťoven už v základu nabízí nějaké asistenční služby, i při dovolené v zahraničí. Může to zahrnovat pojištění právní ochrany, poskytování turistických informací, pomoc s vyhledáním lékaře, zajištění předčasného návratu do ČR, a různé další
  • Odpovědnost za škodu – dobré cestovní pojištění, by mělo zahrnovat i dostatečně vysoký pojistný limit pro odpovědnost za způsobené škody. Pokud se během dovolené stane nějaká nehoda, pak to mohou být i velmi vysoké částky
  • Oprava nebo odtah vozidla do ČR – pokud plánujete dovolenou po vlastní ose (například cestu autem do Chorvatska), pak by cestovní pojištění mělo zahrnovat i opravu na místě, odtah nepojízdného auta do ČR, nebo případně i přistavení náhradního vozidla, či zajištění náhradní dopravy (odtah porouchaného auta ze zahraničí jinak může vyjít i na desítky tisíc korun)
  • Pojištění zavazadel – další nezbytná součást dobrého cestovního pojištění – i zde by měl být adekvátně vysoký pojistný limit, který by pokryl ztrátu vašich zavazadel (aerolinky se s tím potýkají neustále), nebo i poškození během přepravy, či krádež
  • Rozšířené pojištění pro sportovní aktivity – základní cestovní pojištění, zpravidla kryje jen základní sporty a jiné „bezpečné“ aktivity. Je tedy dobré prostudovat podmínky, a pokud plánujete něco „nestandardního“ (přičemž některé pojišťovny považují za „nestandardní“ a „rizikové“ skoro vše), pak je dobré zvolit nějaké rozšířené cestovní pojištění, které bude pokrývat například i potápění v moři či lezení po skalách, apod.

Výpočet nároku na dovolenou 2024 – kalkulačka poměrné části dovolené

Pracujete v novém zaměstnání a nevíte, na kolik dní (hodin) dovolené máte aktuálně nárok? Sami si můžete spočítat, jak vám to letos vychází s nárokem na dovolenou:

Od začátku roku 2024, je nárok na dovolenou i u dohody DPP a DPČ – Kalkulačka: Výpočet dovolené u dohody DPP a DPČ od roku 2024

Kolik stojí cestovní pojištění na dovolenou?

Cena, kterou zaplatíte za cestovní pojištění, se může značně lišit. Záleží mimo jiné na tom, do jaké země cestuje. Čím vyšší riziko, tím vyšší pojištění. Roli hraje i délka dovolené a zvolený termín. Nebo i to, pro kolik lidí je pojištění sjednáno.

Základní cestovní pojištění pro čtyřčlennou rodinu (dva dospělí a dvě děti), na čtrnáctidenní dovolenou někde v Evropě, se dá sehnat už od 500 Kč. Takové pojištění, ale bude zahrnovat jen úplný základ. Poměrně nízké pojistné limity, jen minimum asistenčních a dalších služeb.

Rozumný standard (adekvátně vysoké pojistné limity, přiměřené služby, atd.), stojí pro rodinu na 2 týdny dovolené v blízkém zahraničí, už od cca 1000 Kč. Zde už ale záleží na tom, co vše od svého cestovního pojištění očekáváte.

Užitečné infomace
Kalkulačky 2024
Půjčky do výplaty