Možnost vycházek v pracovní neschopnosti nebo změna místa pobytu
V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (a máte nárok na nemocenské dávky), se na vás vztahuje i řada omezení. Jako práce neschopný máte povinnost dodržovat léčebný režim (pokyny lékaře) nebo také rozsah a dobu povolených vycházek. To vše si může přijít ověřit kontrola (od zaměstnavatele nebo od ČSSZ).
Kdy je nárok na vycházky během pracovní neschopnosti?
Na vycházky během pracovní neschopnosti „nárok“ nemáte. Nedá se hovořit o „nároku“, protože o povolení vycházek rozhoduje ošetřující lékař na základě toho, jaký je váš zdravotní stav. Pokud máte například vysoké horečky, pak vám lékař může jen stěží dovolit, abyste se šli někam „procházet“.
Na neschopence, tedy pouze můžete svého lékaře požádat, aby vám povolil vycházky.
Zvláště pokud žijete sami, a není zde nikdo, kdo by vám mohl zajistit například nákup základních potravin. Pak jeto silný argument, aby vám lékař alespoň omezené vycházky schválil.
Je to ale na rozhodnutí lékaře a ten vám vycházky během neschopenky nemusí povolit.
Viz paragraf 56, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
Jaká je maximální doba vycházky během neschopenky
Pokud vám lékař vycházky během neschopenky povolí, tak se musí řídit zákonem. Ten jasně stanovuje, že vycházky mohou být:
- Maximálně 6 hodin (celkem za den)
- Pouze v době od 7:00 do 19:00
Lékař vám může povolit i kratší vycházky. Výše uvedené je maximum, co mu umožňuje zákon. Může vám také rozdělit vycházky třeba na dvě části. Například 3 hodiny dopoledne (např. od 8:00 do 11:00) a následně 3 hodiny odpoledne (např. od 15:00 do 18:00).
Tuto dobu, kdy máte povoleny vycházky, pak musíte přesně dodržovat. Pokud by vás v době, kdy už nemáte povolené vycházky, nezastihla kontrola doma, pak vám hrozí postih.
Vycházky během nemocenské i o víkendu
Vzhledem k tomu, že neschopenka platí i o víkendu, a že máte nárok na nemocenské dávky i za víkendové dny, pak se logicky vycházky vztahují i na víkendy. Není to tedy rozhodně tak, že by se vycházky během neschopenky týkaly jen pracovních dní.
Neomezené vycházky během pracovní neschopnosti
Výše jsme uvedli, že máte nárok pouze na vycházky maximálně 6 hodin za den a pouze v době od 7:00 do 19:00.
V některých zvláštních případech vám ale může lékař povolit neomezené vycházky.
- To neznamená, že byste mohli být mimo domov po celý den. Znamená to pouze, že vzhledem k povaze vaší nemoci, není možné dodržovat nějaký přesný denní režim, a proto není ani staveno striktní omezení vycházek.
- K tomu, aby vám lékař povolil „neomezené“ vycházky, ale potřebuje souhlas od ČSSZ (resp. místně příslušné OSSZ). Nemůže o tom tedy rozhodnout sám.
- Na neomezené vycházky je nárok pouze výjimečně. Může se to týkat například onkologických pacientů, kteří podstupují chemoterapii nebo jiných, podobně závažných případů.
Viz paragraf 56, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
Změna místa pobytu během neschopenky
Při zahájení neschopenky udáváte místo, kde se budete zdržovat během pracovní neschopnosti. Toto místo je možné během neschopenky změnit. Třeba pokud chcete odjet na víkend nebo delší dobu k rodičům. V některých případech, je možné strávit neschopenku i v zahraničí.
O změně místa pobytu na neschopence také rozhoduje ošetřující lékař. A v některých případech je opět požadován souhlas od ČSSZ (resp. od OSSZ).
Jaká je maximální doba vycházky během neschopenky, Kolik je placená neschopenka v roce 2024?, Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání?, Nárok na nemocenskou ve zkušební době, Nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti, Nemocenské dávky za prvních 14 dní, Neomezené vycházky během pracovní neschopnosti, Prodloužení zkušební doby kvůli neschopence, Vycházky během nemocenské i o víkendu, Výpočet nemocenských dávek 2024, Změna místa pobytu během neschopenky