Výpočet nezabavitelné částky a exekuce od 1. ledna 2024 (kalkulačka)

Od ledna 2024, by se měla snížit nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2024, by mělo být základní nezabavitelné minimum ve výši 12 704,17 Kč. Za manžela, manželku nebo dítě, pak dalších 3 176,17 Kč. Jinak se podmínky pro výpočet nezabavitelné částky nebo výpočet srážek při exekuci nemění. Od ledna 2024, by se měla snížit nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2024, by mělo být základní nezabavitelné minimum ve výši 12 704,17 Kč. Za manžela, manželku nebo dítě, pak dalších 3 176,17 Kč. Jinak se podmínky pro výpočet nezabavitelné částky nebo výpočet srážek při exekuci nemění.

Od začátku roku (od 1. 1. 2024), se dlužníkům v exekuci nebo insolvenci, znovu změní nezabavitelné minimum. Několik poslední roků, se nezabavitelná částka pořád jenom zvyšovala, v roce 2024 se ale bude snižovat.

Od začátku roku 2024, se totiž sníží normativní náklady na bydlení. Od ledna 2024, se pro výpočet nezabavitelné částky použije částka 14 197 Kč (normativní náklady na bydlení pro jednu až dvě osoby,  v nájmu, v obci od 70 tisíc obyvatel, nyní už bez mimořádného zvýšení)

Kolik bude nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci od 1. ledna 2024?

Nezabavitelné minimum (to, co vám musí zůstat při exekuci nebo insolvenci), se určuje ze součtu životního minima (v roce 2024 je to 4860 Kč) a z toho, kolik jsou normativní náklady na bydlení (od 1. 1. 2024, je to 14 197 Kč).

Při exekuci nebo i insolvenci, je nárok na dvě třetiny ze součtu těchto dvou částek.

Pokud má dlužník i manželku, manžela, nebo nějaké dítě (ke kterému má stále vyživovací povinnost), tak se základní nezabavitelné minimum zvyšuje o jednu čtvrtinu, za každou takovou osobu.

Kromě nezabavitelné částky, je při exekuci nárok ještě na jednu třetinu (přednostní pohledávka) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávka), z toho co zbývá po odečtení nezabavitelné částky. Při insolvenci je nárok pouze na jednu třetinu.

Základní nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci 2024:

  • nezabavitelné minimum = 12 704,17 Kč

Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě 2024:

  • za další vyživovanou osobu se základní částka zvýší o 3 176,17 Kč

Kalkulačka: Výpočet srážek (a nezabavitelné částky) při exekuci od 1. ledna 2024

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci, od začátku roku 2024. Pro výpočet je nutné zadat čistou mzdu (plat, důchod, podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, nebo jiný příjem).

Změna nezabavitelné částky, se fakticky projeví spíše až v únoru (kdy je vyplácena mzda za leden). V lednu, kdy chodí výplata za prosinec minulého roku, se změna ještě neprojeví (na prosincovou výplatu, se vztahuje nezabavitelná částka platná od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023).

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Nezabavitelná částka, při exekuci na účet v bance od 1. ledna 2024

Nezabavitelná částka, na kterou je nárok při exekuci na účet v bance, se určuje jinak. Při exekuci na účet, záleží jenom na tom, kolik je životní minimum.

Pokud vám exekutor nechá zablokovat účet v bance, pak máte nárok na jednorázový výběr částky, ve výši trojnásobku životního minima jednotlivce.

Nezabavitelné minimum při exekuci na účet 2024:

  • Nezabavitelné minimum při exekuci na účet  = 14 580 Kč

Na tuto nezabavitelnou částku (při exekuci na účet v bance), je ale nárok pouze jednou, po celou dobu, co bude účet blokovaný exekutorem.

Pokud byste chtěli nějak vyřešit, abyste nebyli úplně bez prostředků, můžete se při exekuci na účet, obrátit na svoji banku, a požádat o založení chráněného účtu. To je poměrně nová věc (platí cca rok, od poloviny 2021).

Chráněný účet, nepodléhá exekuci, a může vám na něj chodit například nezabavitelná část výplaty, nebo různé sociální dávky či další příjmy (které nepodléhají exekuci).

Nezabavitelná částka při exekuci na majetek 2024

I při exekuci na majetek (například na vybavení bytu, kde bydlíte), je nárok na určitou nezabavitelnou částku.

Pokud by exekutor, našel u vás doma nějaké peníze v hotovosti, pak vám musí ponechat nejméně dvojnásobek životního minima jednotlivce (zbytek může zabavit na úhradu dluhů).

  • nezabavitelná částka při exekuci na majetek = 9 720 Kč

Kromě toho, nesmí být v exekuci zabaveny ani některé další věci – základní vybavení domácnosti a další věci, které nepodléhají exekuci.

Užitečné infomace
Kalkulačky 2024
Půjčky do výplaty